Babeszjoza – uważaj na spacerze

Babeszjoza to choroba wywoływana przez pasożyty z rodzaju Babesia, które zwykle przenoszone są przez kleszcze. Choroba ta może wystąpić u ludzi (choć rzadko), ale częściej spotyka się ją u zwierząt hodowlanych, takich jak krowy, owce i konie, a w mieście szczególnie narażone są na nią psy, dla których jest ona śmiertelna, jeśli szybko nie wdroży się odpowiedniego leczenia.

Babeszjoza jest chorobą zakaźną, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak gorączka, bóle głowy, wymioty, biegunka, duszność oraz zmniejszenie liczby krwinek czerwonych i osłabienie organizmu. Objawy te mogą być mylone z innymi chorobami zakaźnymi, co utrudnia ich szybkie rozpoznanie.

Choroba ta jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie. Najczęściej zakażone są osoby pracujące na polach, w lesie, hodowcy zwierząt, myśliwi, ale również osoby wędrujące po terenach zalesionych. W Polsce babeszjoza u ludzi występuje na szczęście rzadko.

Babeszjoza – jak się chronić?

Osoby, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, powinny zwracać szczególną uwagę na swoje zachowanie. Należy unikać kontaktu z kleszczami, a jeśli już się z nimi zetkniemy, powinniśmy usunąć je jak najszybciej. Najlepiej jest to zrobić specjalnym narzędziem, które umożliwia usunięcie całego kleszcza z ciała. Nie należy także rozcierać kleszcza ani wyciągać go palcami, ponieważ w ten sposób można wprowadzić bakterie zakaźne do skóry.

Istnieją także inne sposoby na uniknięcie zakażenia babeszjozą. Należy nosić odpowiednie ubranie, takie jak długie spodnie i koszula z długim rękawem, szczególnie podczas pobytu na łonie natury. Przydatna może okazać się też repelent na insekty, który odstraszy kleszcze.

W razie podejrzenia, że mogliśmy być narażeni na zakażenie babeszjozą, należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania diagnostyczne i zaleci odpowiednie leczenie. Wczesne wykrycie choroby i szybkie podjęcie leczenia jest kluczowe dla powodzenia terapii.

Zobacz  Softshell to idealny kompan wycieczek

Z psem na spacerze

Na babeszjozę narażone są szczególnie psy, które lubią biegać po wysokiej trawie. Jest to choroba, która atakuje krwinki czerwone psa i może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak gorączka, osłabienie, utrata apetytu, wymioty, biegunka, a nawet problemy z oddychaniem. Jeśli szybko nie wdroży się leczenia (nawet transfuzji krwi), pies ma małe szanse na przeżycie.

Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować psa pod kątem obecności kleszczy i usuwać je, jeśli zostaną znalezione. Istnieją także preparaty przeciwkleszczowe, które mogą pomóc w zapobieganiu zakażeniom. W przypadku podejrzenia, że pies mógł zostać zakażony babeszjozą, należy pilnie skonsultować się z weterynarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i zaleci leczenie. Wczesne wykrycie i leczenie tej choroby u psa jest kluczowe dla powodzenia terapii, liczą się naprawdę godziny. Leki muszą być podane niezwłocznie, najlepiej w ciągu kilku godzin od zakażenia.

Babeszjoza to choroba, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas pobytu na łonie natury i unikać kontaktu z kleszczami.

Last Updated on 29 kwietnia, 2023

By Kibic Wujek

Jestem sportowym freakiem. Jestem blogerem. Miło mi, że chcesz przeczytać, co tu dla Ciebie przygotowałem. Łap śmiało!